Alkohol a menstruace: Nešťastná kombinace?

Spousta lidí si ráda dopřeje pivo po večeři nebo sklenku vína (nebo něčeho ostřejšího) na uvolnění. Alkohol se stal natolik běžnou součástí života, že to skoro působí, jakoby byl neškodný. Nalijme si ale čistého vína – alkohol má na lidský organismus obrovský vliv, a to jak přímo při konzumaci, tak když tvoje tělo opouští.

Asi si nemusíme připomínat, jaké fyzické i psychické utrpení může způsobit obyčejná kocovina. Jak je na tom ale alkohol ve vztahu k menstruaci, respektive k ženskému cyklu?

Může alkohol ovlivnit menstruaci?

Ano, alkohol skutečně může ovlivnit ženský cyklus. Není žádnou výjimkou, že ženy po divokém víkendu zaznamenají zpoždění menstruace a celkové rozhození cyklu. Jaké problémy může alkohol způsobit a proč?

  1. Nepravidelná menstruace
  2. Zhoršení PMS
  3. Silnější menstruační křeče
  4. Intenzivnější krvácení

Nepravidelná menstruace

Pitím alkoholu se zvyšují hladiny estrogenu a androgenních hormonů. V důsledku tedy může způsobit hormonální nerovnováhu, která pak mívá různé projevy podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se žena právě nachází.

Nejčastěji se stává, že se vlivem nárazového pití většího množství alkoholu celý cyklus prodlouží, takže následně bývá zpožděná i menstruace

Pokud se tedy chceš na svůj menstruační kalendář maximálně spolehnout, bude lepší, když se s alkoholem budeš mírnit, ať už se nacházíš v jakékoliv fázi svého cyklu.

Zhoršení PMS

Většina odborníků se shoduje na tom, že by ženy neměly konzumovat alkohol ideálně alespoň týden před začátkem periody. Kvůli hormonálním výkyvům totiž může dojít ke zhoršení příznaků premenstruačního syndromu (PMS). Zejména se to týká psychologických projevů, jako jsou výkyvy nálad a celková podrážděnost – abstinencí tedy navíc snížíš i počet incidentů, kdy se proměníš ve dvanáctihlavou saň, takže posilníš i svoje vztahy. 

Navíc se ukazuje, že když ženy pijí alkohol před nástupem nebo během menstruace, mají vůči němu mnohem menší toleranci. Svou hladinku získáš mnohem rychleji a snadněji – negativa však stále převažují.

Silnější menstruační křeče

Je dobře známo, že alkohol funguje jako diuretikum, a tedy odvodňuje. Když tedy celý večer propiješ, ale zapomínáš si dolévat vodu, dehydratace je jistá – právě ta se významnou měrou podílí na bolesti hlavy, která přichází následující ráno.

Když si takový večírek „naordinuješ“ na období menstruace, můžeš očekávat silnější menstruační křeče. Kvůli nedostatku tekutin totiž bývá menstruační krev hustší, a tak se hůře dostává z těla ven

Do hry pak vstupují také hormony ze skupiny prostaglandinů. Ty mimo jiné způsobují děložní stahy během tvých dnů, které pomáhají vyloučit krev z těla ven. Když se spojí menstruace a alkohol, hladina těchto hormonů se může zvýšit, což způsobí silnější stahy, a tak i horší menstruační křeče.

Intenzivnější krvácení

Pár skleniček vína nebo koktejlová párty s kamarádkami může způsobit také silnější krvácení, hlavně když máš tyto události v diáři na pravidelné bázi. Přestože alkohol zbavuje tělo vody, kvůli jeho schopnosti zvyšovat hladiny estrogenu a ředit krev může navýšit objem vyloučené krve. 

Estrogen totiž stimuluje růst endometriální tkáně, která se během menstruace vylučuje. Nebuď tedy překvapená, že po propité noci spotřebuješ více látkových vložek, než je u tebe běžně zvykem. Menstruace pak také může trvat o něco déle, než jsi zvyklá.

Je bezpečné pít alkohol během menstruace?

Pokud se chceš cítit co nejlépe, dává větší smysl využít období před menstruací i během ní k abstinenci. Samozřejmě ale platí, že každá žena je jiná – zatímco některé své dny protrpí, jiné o nich ani neví. 

Některé ženy dokonce uvádějí, že jim menší množství alkoholu pomáhá křeče zmírnit – to však není založené na žádných reálných vědeckých podkladech. V tomto kontextu je navíc potřeba zdůraznit, že by se nikdy neměl kombinovat s léky proti bolesti.

V každém případě platí, že pokud se během menstruace (a vlastně i kdykoliv jindy) chystáš na akci, kde se určitě bude pít, kromě alkoholických drinků měj neustále po ruce dostatek vody. A samozřejmě se drž pravidla – všeho s mírou.


Pokud máš podezření, že si alkohol pohrává s tvým menstruačním cyklem, není nic jednoduššího, než si to vyzkoušet bez něj. Zapoj se třeba právě do akce Suchej únor, která ti ukáže spoustu dalších benefitů „čistokrevnosti“. Na webu najdeš i plno tipů, jak zahnat chuť a čím tvůj oblíbený drink případně nahradit. 


Zdroj obrázku: Photo by Terry Vlisidis on Unsplash