Opožděná menstruace, ale těhotenský test negativní: Co může být příčinou?

Často si říkáš, že by bylo nejlepší, kdybys svoje dny vůbec nemusela řešit? Když se ale blíží červeně vyznačené datum v kalendáři a menstruace stále nikde, všechno se obrátí. Ne vždy je při zpoždění menstruace na vině těhotenství, takže test klidně může být negativní. Jaké jsou další možné příčiny?

Co lze považovat za zpožděnou menstruaci?

Uplynuly ode dne očekávané menstruace pouze 3 dny? Takové zpoždění ještě nemusí být důvodem k obavám, a to ani v případě, že užíváš hormonální antikoncepci. Ženský cyklus nefunguje jako švýcarské hodinky, a jeho délka se tedy může u jedné ženy měsíc od měsíce trochu lišit.

Stejně tak se normální délka menstruačního cyklu velmi liší mezi jednotlivými ženami. Zatímco pro tebe je běžné, že to dostaneš zhruba každých 28 dní, u tvé kamarádky může jeden cyklus trvat klidně 32 dnů. Neobvyklé pak nejsou ani cykly kratší než 25 dní.

Žena sedí na gauči a kontroluje zpoždění menstruace v diáři

Za normální délku menstruačního cyklu se proto považuje rozmezí od 24 do 38 dní. Důvodem ke znepokojení pak může být zpoždění o 7 dní a více. I tak ale může být v některých případech navzdory těhotenství test negativní, takže pokud jsi sexuálně aktivní, určitě je moudré si ho pro jistotu udělat.

V případě, že se tvoje menstruace neobjeví ani po 6 týdnech, je možné ji považovat za oficiálně vynechanou. 

Běžné příčiny zpožděné menstruace

Zpoždění menstruace bez příznaků těhotenství není tak neobvyklé, jak si možná myslíš. V průběhu života procházíme řadou změn a stresujících situací, které mohou mít na náš cyklus výrazný vliv.

Hormonální nerovnováha

Aneb když je některých ženských hormonů nedostatek a jiných naopak přebytek. Někdy za těmito výkyvy může stát třeba puberta. Nepravidelnost krvácení také mohou způsobit potíže se štítnou žlázou nebo poruchy příjmu potravy, hlavně u žen s velmi nízkou tělesnou hmotností a nedostatkem tělesného tuku. Pokud máš podezření, že u tebe ke zpoždění menstruace došlo z těchto důvodů, raději navštiv svého lékaře, který provede potřebná vyšetření a pomůže ti najít příčinu.

Stres a psychika

Na pravidelnost cyklu má obrovský vliv také stres, který mnohdy způsobuje nejen problémy s ovulací a početím, ale i zpoždění menstruace. Někdy je jeho vliv tak velký, že může dojít k úplnému vynechání periody.

Fyzické faktory

Menstruace je úzce spojená s množstvím tuku v těle, protože právě poměr tělesného tuku je signálem, že se tělo dokáže poprat i s energeticky náročným obdobím, jako je těhotenství. Pokud ale intenzivně cvičíš nebo málo jíš, a tak u tebe procento tělesného tuku výrazně pokleslo, tělo může situaci vyhodnotit jako příliš náročnou. Reprodukce pak pro něj jednoduše není prioritou, a proto může dočasně vypnout ovulaci i celý menstruační cyklus, aby šetřilo energii.

Zdravotní problémy

Kromě problémů se štítnou žlázou může být za zpožděním menstruace i syndrom polycystických vaječníků neboli ve zkratce PCOS. Pro jistotu se také spoj s lékařem, pokud máš podezření na endometriózu. Mezi její příznaky patří třeba silné a bolestivé menstruační krvácení. Způsobuje ho děložní výstelka, která se zachytí na vnitřních orgánech a následně reaguje na hormonální změny během cyklu.

Těhotenství

Úplně vyloučit nejde ani těhotenství, a to ani když ti test ukázal negativní výsledek. Testy totiž fungují tak, že reagují na přítomnost hormonu hCG v moči, který placenta tvoří okamžitě po oplození vajíčka. Pokud se ale testuješ příliš brzy, nebo má zvolený test malou citlivost, může se i během prvních dnů týdnů těhotenství ukazovat jako negativní.

Perimenopauza a menopauza

V průběhu perimenopauzy dochází k prvním hormonálním změnám, které ovlivňují šanci na početí. Taky ale můžeš zaznamenat první návaly horka a pocení, problémy se spánkem nebo sníženou chuť na sex. O menopauze hovoříme tehdy, kdy jsi menstruaci neměla 12 po sobě jdoucích měsíců. Určitě je ale dobré si udělat těhotenský test z preventivních důvodů, protože žen, které těhotenství ve vyšším věku zaměnily za menopauzu, existuje opravdu velká spousta.

Užívání některých léků

Jedním z medikamentů, které mohou ovlivnit menstruační krvácení, je například hormonální antikoncepce. Krvácení ale mohou ovlivňovat i antidepresiva, chemoterapie a některé další medikamenty a procedury. Pokud si nejsi jistá, poraď se se svým ošetřujícím lékařem.

Ilustrativní obrázek různých léků a doplňků stravy, které mohou způsobit zpoždění menstruace

Kdy se opožděná menstruace považuje za normální?

Někdy opožděná menstruace souvisí s životní etapou, ve které se právě nacházíš. Během jakých fází je zpoždění nejběžnější?

U mladých dívek

U mladých dívek, které menstruovat teprve začínají, se musí cyklus nejprve stabilizovat. Někdy se dokonce uvádí, že v prvních měsících může docházet i k vynechávání ovulace, která je nezbytná pro úspěšné otěhotnění. Na to se ale určitě není dobré spoléhat a naopak je nutné během každého intimního styku chránit nejen proti početí, ale i pohlavně přenosným chorobám.

Po porodu a při kojení

Po porodu z těla odchází takzvané očistky. Pokud ale přirozeně kojíš, hormon prolaktin může způsobovat nepravidelnost krvácení a případně po určitou dobu i jeho přerušení. Jelikož ale nikdy nevíš, kolik ho v těle zrovna máš a jak dlouho bude ještě působit, vyplatí se proti neplánovanému početí chránit. V opačném případě totiž hrozí velmi brzké otěhotnění.

Po čtyřicítce

Zpožděná menstruace po 45. roce je běžná a souvisí s postupným poklesem pohlavních hormonů, které jsou nezbytné pro úspěšné otěhotnění a donošení plodu. Pro jistotu si ale také udělej těhotenský test, pokud jsi sexuálně aktivní. Existuje spousta případů, kdy si ženy prvotní příznaky těhotenství vysvětlily jako začátek přechodu.

Kdy začít řešit opožděnou menstruaci s lékařem?

Pokud sis po vynechání menstruace udělala těhotenský test, který měl pozitivní výsledek, svého gynekologa kontaktuj co nejdříve.

Také se na něj raději obrať v případě, že se krvácení opozdí zhruba o týden. Obzvlášť, pokud sis na sobě v posledních týdnech všimla i nějakých dalších neobvyklých příznaků, jako je třeba silné krvácení, nevolnost nebo bolest břicha.

Žena konzultuje opoždění menstruace se svým gynekologem

Lékař provede běžné vaginální vyšetření a pravděpodobně použije i ultrazvuk. Ten mu umožní zkontrolovat dutinu břišní, a tak může odhalit případné cysty, ložiska endometriózy a podobné neduhy, které zpoždění mohou mít na svědomí. Následně může provést i odběry krve pro kontrolu hormonálních hladin nebo kontrolu tvé tělesné hmotnosti, aby případně odhalil příliš nízké BMI, které může s nepravidelnostmi také úzce souviset.

Nejčastější otázky spojené se opožděnou menstruací

Jaké faktory mohou ovlivnit pravidelnost menstruačního cyklu?

Kromě věku a hormonální (ne)rovnováhy může hrát roli i stresová zátěž, tělesná hmotnost, zdravotní stav nebo životní styl.

Existují nějaké babské rady na vyvolání menstruace?

Existuje jich spousta, ale nebývají účinné. Pokud je navíc příčinou těhotenství, spousta z nich může ohrozit zdraví plodu. Proto se je ani nevyplatí zkoušet.

Kdy si udělat těhotenský test po vynechání menstruace?

Nejlépe týden po vynechání krvácení, protože se dá očekávat dostatečně vysoká hladina hCG těhotenského hormonu v moči. Pro větší jistotu se vyplatí spoléhat na test s vysokou citlivostí.

Co při zpožděné menstruaci nikdy nedělat?

Hlavně nepanikař a nedělej nic, co by mohlo ohrozit tvé zdraví. Co to znamená?

  • Nesázej na pochybné způsoby vyvolání menstruace – nejen, že většinou nefungují, ale některé mohou být nebezpečné pro tebe i případný plod.
  • Dlouhodobé zpoždění neignoruj – nemusí jít jen o těhotenství, ale klidně o vážnější problém, který je vždy nejlepší odhalit a začít řešit co nejdříve.
  • Nespoléhej se jen na domácí těhotenské testy – nejsou stejně spolehlivé, jako krevní testy u lékaře a v akreditovaných laboratořích.

Jak sama vidíš, pravidelnost menstruace ovlivňuje celá řada faktorů. V některých případech příčinu může odhalit až vyšetření u lékaře – neboj se s ním tedy v případě potřeby poradit. Pokud víš, že za nepravidelnost cyklu může perimenopauza, hormonální nerovnováha nebo třeba PCOS, větší jistotu během dne ti mohou poskytnout menstruační kalhotky, se kterými budeš vždy dokonale připravená.


Zdroj obrázků: Ideogram.ai