Nový rok, nové já aneb Jak můžeš podpořit svůj cyklus v roce 2025?
Ženské zdraví je do značné míry spojené s menstruačním cyklem, který mají v režii naše hormony. Od něj se pak odvíjí naše duševní pohoda a celková kvalita života. Dosáhnout zdravé a pravidelné periody je přitom poměrně jednoduché a se začátkem roku k tomu máš ideální příležitost. Zaměř se na těchto 10 věcí a uvidíš, že se už za pár týdnů budeš cítit lépe nejen během svých dnů, ale i v průběhu celého cyklu.
1. Vytvoř si pravidelný spánkový režim
Jedním ze základních předpokladů zdravého životního stylu je kvalitní spánek. Dospělý člověk by měl podle odborníků spát 7 až 9 hodin, konkrétní počet je ale hodně individuální. Pokud chceš svůj spánek optimalizovat, určitě bys měla věnovat pozornost pravidelné spánkové rutině. To znamená, že budeš chodit spát každý den v přibližně stejnou dobu. Tvoje tělo tak bude vědět, kdy je čas spát, díky čemuž se rychleji uloží ke spánku a zvládne více spánkových cyklů. Ráno se pak probudíš odpočatá a svěží, což prospěje i tvé hormonální rovnováze.
2. Zvyš příjem zdravých tuků
Zdravý cyklus podpoříš i konzumací zdravých tuků z ryb, avokáda, ořechů nebo olivového oleje. Všechny tyto potraviny mají příznivý vliv na hormonální stabilitu těla, navíc skvěle chutnají a přinesou ti řadu dalších benefitů. Obávat se jich tedy rozhodně nemusíš, právě naopak, podle odborníků by měly tvořit 20–35 % z celkového příjmu energie.
3. Začni pravidelně cvičit
Nemusíš to hned přehánět a nutit se sportů, které ti nic neříkají. Raději si zkus najít pohybovou aktivitu, která tě baví a naplňuje a dokážeš při ní relaxovat fyzicky i psychicky. Může to být pilates, plavání, běh, dlouhé procházky nebo cokoliv jiného – hlavně dej na svůj pocit. Zároveň ale dávej pozor, abys to nepřeháněla s intenzitou, což platí zejména během menstruace, ale i mimo ni. Většině žen se nejlépe osvědčila mírná až střední náročnost. Naopak ty, které to s fyzickou aktivitou přehánějí, se často potýkají s opožděnou menstruací.
4. Vyzkoušej dechová cvičení
Dechová cvičení jsou často součástí jógy nebo meditace, ale můžeš se jim věnovat i samostatně. Důležité je, že se díky nim můžeš uvolnit a zmírnit stres a úzkost, z dlouhodobého hlediska pak příznaky PMS. Začít můžeš velmi jednoduše, hlubokými a pomalými nádechy nosem a dlouhými výdechy ústy.
Pak případně můžeš vyzkoušet i pokročilejší techniky. Oblíbená je například metoda 4-7-8, která vychází z východních praktik a pomáhá k celkovému zklidnění těla i mysli. Spočívá v nádechu na 4 doby, zádrži dechu na 7 dob a vydechování na 8 dob. Celý cyklus bys měla opakovat alespoň čtyřikrát za sebou a po celou dobu je potřeba držet špičku jazyka na horním patře.
5. Sleduj svůj cyklus
Menstruační cyklus by měl trvat zhruba 23 až 35 dní a je dobré mít o něm přehled. Dnes to ale není nic náročného a můžeš ho sledovat způsobem, který ti maximálně vyhovuje. Někdo má nejraději zápisník a tužku, někdo preferuje aplikace pro mobilní telefony nebo chytré hodinky, které jsou stejně spolehlivé. Kromě menstruace navíc umí zaznamenávat plodné dny a berou v úvahu i faktory, které periodu ovlivňují, například těhotenství, kojení nebo užívání antikoncepce.
6. Přejdi na ekologické menstruační pomůcky
Komfort při periodě zvyšují i ekologické menstruační pomůcky, které jsou šetrné jak k planetě, tak k tvému tělu. Může jít o menstruační kalhotky, kalíšek nebo látkové vložky a stále oblíbenější je i mořská menstruační houbička. Záleží, co ti nejlépe vyhovuje. Základem by ale měly být kvalitní přírodní materiály, které nenarušují přirozené pH intimních partií, a tak přispívají k pohodě i při silné menstruaci.
7. Pij dostatek vody
Dále nezapomeň na dostatek tekutin, především vody, kterou můžeš částečně doplnit bylinkovými čaji nebo ovocnými a zeleninovými šťávami. Konkrétně by měly ženy vypít 2 litry vody denně, ale konkrétní množství se liší podle tvé hmotnosti, aktuální teploty, fyzické aktivity a dalších faktorů. Hydratace v každém případě pomáhá z těla odvádět toxické látky, udržovat hladinu energie a udržovat správné fungování řady orgánů včetně pohlavního ústrojí. Vyhni se ale i opěčnému extrému, tedy přílišnému prolévání vodou, které může být stejně nebezpečné jako dehydratace.
8. Blokuj modré světlo před spaním
Minimálně hodinu před ulehnutím do postele by ses měla vyhnout modrému světlu. Proč? Narušuje totiž přirozený cirkadiánní rytmus, který ovlivňuje mnoho tělesných funkcí včetně hormonální rovnováhy. Modré světlo vyzařují veškerá elektronická zařízení včetně počítače, televize nebo mobilního telefonu a je prokázáno, že má negativní dopad na kvalitu spánku i celkové zdraví.
9. Hlídej si krevní cukr, ne kalorie
Spíš než počítání kalorií k harmonii menstruačního cyklu pomáhá optimální hladina krevního cukru. Měla bys tedy konzumovat dostatek vlákniny, zdravých tuků a bílkovin, které nezpůsobují takové výkyvy krevního cukru jako jednoduché sacharidy. Ideální je holistická strava založená na celistvých nezpracovaných potravinách s vyváženým poměrem živin. Chybět tedy nesmí ani dostatek zeleniny v syrovém, vařeném, ale ideálně fermentovaném stavu a také spousta čerstvého ovoce.
10. Zbav se svých zlozvyků
Se zdravým životním stylem bys měla začít postupně, nikoli ze dne na den. Přesto je začátek roku skvělou příležitostí, jak se zbavit svých zlozvyků a naopak si vytvořit zdravé návyky. Ať už je to pití alkoholu, kouření nebo nadměrný příjem jednoduchých cukrů a průmyslově zpracovaných potravin. Stejně tak můžeš začít s pravidelným pohybem, který prospěje tvému psychickému i fyzickému zdraví.
Na závěr ti chceme připomenout, že nemusíš všechny kroky zvládnout dokonale. Nikdy není pozdě začít se zdravým životním stylem. Naopak i malé úspěchy se počítají a budou tě motivovat na cestě ke zdravému menstruačnímu cyklu i celkové pohodě.
Zdroje obrázků: Ideogram.ai, Leonardo.ai