Fenomén jménem menstruační kalíšek: Co by o něm měla každá žena vědět?

Přemýšlíš o výměně klasických vložek nebo tamponů za menstruační kalíšek? Pak tě k tomu nejspíš vedou benefity, jako je pohodlí a úspora financí. Tato moderní hygienická pomůcka s sebou ale přináší i další výhody – je šetrná k tělu i planetě a s trochou praxe se s ní naučíš bez problému pracovat. Jak ale vybrat správný kalíšek, jak ho zavést a jak o něj pečovat, aby ti vydržel co nejdéle? To vše si prozradíme v článku.

Co je menstruační kalíšek a jak funguje?

Jde o komfortní pomůcku ve tvaru kelímku, která se zavádí do pochvy, aby zachytila menstruační krev. Vyrábí se většinou z lékařského silikonu, případně z termoplastu nebo latexu. Právě tyto materiály totiž patří mezi nejpohodlnější a také nejhygieničtější – jsou totiž hypoalergenní, bezpečné a nenarušují přirozené vaginální prostředí. Na rozdíl od bavlny se v nich tak rychle nemnoží bakterie. Oproti tamponům a vložkám tedy nezapáchají a navíc snižují riziko vaginálních infekcí.

Jak vybrat správnou velikost a materiál?

Menší velikost (obvykle 0 a 1) a poddajnější materiál většinou ocení mladší dívky a ženy se slabší menstruací, které za sebou nemají vaginální porod. Větší kalíšek (velikosti 2 a 3) zase poskytuje bezpečí i při silné menstruaci, doporučuje se tedy ve věku nad 25 let a po porodu. Při nákupu se ale pro jistotu řiď nejen velikostmi, ale i konkrétními rozměry, které jsou uvedené u produktu. 

Některé značky prodávají rovnou dva kalíšky, aby sis mohla vybrat ten, který ti lépe sedne. A možná podle síly menstruace vystřídáš oba. Využít jen polovinu balení by ale nebylo příliš ekologické, proto v naší nabídce najdeš menstruační kalíšky jen po jednom kuse.

Zvolit můžeš čiré nebo fialové provedení a materiálem je oblíbený lékařský silikon, který splňuje vysoké nároky na pohodlí, hygienu i bezpečnost. Dále se setkáš i s měkčím přírodním a umělým latexem nebo naopak pevnějším termoplastem. Některé značky nabízejí kalíšky v různých tvrdostech – měkčí jsou pohodlnější, ale vyžadují lepší zavádění, zatímco pevnější lépe drží tvar. Ve finále tedy záleží, co ti nejvíce vyhovuje.

Jak zavést menstruační kalíšek?

Časem si určitě najdeš svůj vlastní ideální způsob. Pro první zavedení se ale nejvíce osvědčilo být v podřepu ve sprše, přeložit kalíšek na polovinu a potom ještě jednou – do tvaru písmene C. Poté ho můžeš jednoduše zavést dovnitř, a to deálně dostatečně hluboko, aby dokonale přilnul ke stěně vagíny. 

Složení menstruačního kalíšku do tvaru C

Pozici můžeš upevnit tím, že za jeho konec mírně zatáhneš a současně stáhneš svaly pánevního dna podobně, jako když zadržuješ malou potřebu. Pokud kalíšek nevypadává ani netlačí, máš hotovo. Jako pojistku pak můžeš použít ještě látkové slipové vložky nebo slabší menstruační kalhotky – z naší nabídky se pro tento účel hodí zejména model Mona.

Možná napoprvé nepoznáš, jestli máš kalíšek zavedený správně. Stačí tedy jemně zatáhnout za špičku. Pokud nepůjde lehce vyndat, můžeš si být jistá, že vznikl dostatečný podtlak a vše je v pořádku. Mnoho žen si po nějaké době používání špičku kalíšku zkrátí nebo úplně odstřihne, protože ji k zavádění ani vyjímání nepotřebuje.

A jak kalíšek vyjmout?

I vyjmutí menstruačního kalíšku je snadné, jakmile získáš trochu praxe. Nejprve se uvolni a zaujmi pohodlnou polohu podobně, jako když ho zavádíš – například v podřepu nebo s jednou nohou na okraji vany. Nikdy netahej za špičku, namísto toho kalíšek lehce zmáčkni ve spodní části, abys uvolnila podtlak, a pak jej opatrně vyjmi. Uvidíš, že pak už půjde ven téměř sám. Pokud by ale přece jenom šel ven obtížně, pomalu s ním kývej ze strany na stranu. Obsah vylij do toalety, kalíšek opláchni teplou vodou a můžeš ho znovu použít.

Údržba a péče: Jak čistit menstruační kalíšek?

Celková péče o kalíšek ti zabere jen minimum času. Před prvním použitím vyvař kalíšek ve vroucí vodě po dobu 5 minut. Během používání pak vždy stačí vylít obsah a kalíšek opláchnout teplou vodou, případně umýt intimním mýdlem. Po skončení cyklu ho opět vyvař stejně jako před prvním použitím. Poté ho můžeš skladovat v prodyšném látkovém sáčku, který obvykle bývá součástí balení.

Kolik ušetříš oproti jednorázovým tamponům?

Menstruační kalíšek ti vydrží dlouhé roky – jako maximum výrobci většinou uvádějí 15 let! Ale i kdybys ho měla jen 5 let, pořád bude k životnímu prostředí mnohem šetrnější a to samé platí i pro tvoji peněženku. Pojďme si jeho cenové výhody ukázat na jednoduchém příkladu.

Kalkulace finanční úspory při používání kalíšku oproti tamponůmPři kalkulaci jsme počítali s průmernou cenou 5 Kč / tampon a 12 menstruačními cykly za rok.

Jak vyplývá z výpočtu v tabulce, za 5 let používání kalíšku můžeš snadno ušetřit až 4 800 Kč. Věříme, že najdeš zajímavější věci, než jsou tampony, za které můžeš tyhle peníze utratit.

Často kladené otázky

Jak často měnit menstruační kalíšek?

Kalíšek bys měla vyprazdňovat každých 4–12 hodin podle vybrané velikosti a intenzity krvácení.

Může menstruační kalíšek protékat?

Pokud je správně zaveden a vytvořil podtlak, protékat nebude. Pokud k tomu dochází, vyzkoušej jinou velikost nebo tvar.

Je zavádění menstruačního kalíšku bolestivé?

Zavádění by v žádném případě nemělo být bolestivé. Pokud je ti nepříjemné, zkus jinou techniku skládání nebo menší velikost.

Můžu s kalíškem plavat a sportovat?

Rozhodně ano! Díky podtlaku se totiž kalíšek nepohne, takže je ideální i pro velmi aktivní ženy.

Jak dlouho vydrží menstruační kalíšek?

Při správné údržbě ho můžeš opakovaně používat klidně 5–10 let, což z něj dělá skvělou investici. Navíc ti pomůže významně snížit tvou ekologickou stopu.

Proč si tedy pořídit menstruační kalíšek?

Nejvíce se používáním kalíšku uleví ženám, které trpí alergiemi, ekzémem nebo vaginální mykózou. Hodit se ale bude každé z nás. Jen je potřeba najít si ideální velikost a tvar i způsob použití. Příjemný pocit, úspora financí a ohleduplnost k planetě budou určitě velkou motivací. Vyzkoušej ho už během dalšího cyklu a objev novou úroveň pohodlí!


Zdroje obrázků: Canva, Leonardo.ai